דף הבית מפת הקיבוץ צור קשר
כניסה לאתר קהילה
בית הספר מול גלעד
היכנסו וראו מה קורה בבית הספר מול גלעד.
בית ספר יסודי אזורי.
מוזיאון בית אורי ורמי
מוזיאון לאמנות חזותית על שם אורי ורמי נחושתן.
בית איל- הרמוניה של חיים
ייעודו- שילוב בעלי צרכים מיוחדים עם כל גווני הקהילה.
תרבות, חינוך, בריאות, ספורט והנצחה.
חגים ומועדיםחנוכה

חנוכה 2017  באשדות מאוחד- הדלקת נר שביעי ומרקיאדה

בערבו של יום שני, 18/12/17, התאספה קהילת אשדות מאוחד בחדר האוכל כדי לחגוג יחדיו את החג. השנה נפתחה מסורת חדשה- "המרקיאדה"- תחרות מרקים מעשה ידי בשלנים ובשלניות תוצרת מקומית. הייתה הדלקת נרות משותפת- נר שביעי של חנוכה, כולם לקחו חלק במופע נרות מרהיב  לצלילי שירה של שרית חדד "Light a candle" ובהפעלתה של שושי בן-נון, הייתה סעודת מרקים כיד המלך ולשמחת הילדים... סופגניות כמובן. 
לבסוף הוכרזה הזוכה בתחרות המרקים- אדווה אלגריסי. 
כל הכבוד לכל המשתתפים שעמלו והכינו מרקים נפלאים.
היה ערב מקסים מחמם את הלב ואת הבטן כיאה לרוח החג.

תודות לדפנה ארזי הוגת הרעיון, לאדווה ולכל המתנדבים והמתנדבות שלקחו חלק בהפקת הערב.

לצפייה בגלריית התמונות הקליקו-
http://www.ashdot-m.org.il/?catID=53&subID=55&sub2ID=392
התמונות באדיבות ולדימיר אזבל

מקור חג החנוכה
הזמנה לחגיגת חנוכה באשדות 1998

על חג החנוכה
דינים ומנהגים:
חג חנוכה הוא אחד החגים הישראלים הכי נחגגים ומקובלים. הוא נחגג ברוב יחס על ידי יהודים בארצות נוצריות בשל קרבתו לחג המולד ובישראל הוא נחשב לחג דתי, חברתי ולאומי. משפחות רבות מכל הזרמים, העדות והאמונות מדליקות חנוכייה וברבים מהמוסדות מציינים את החג. בגנים ובבתי הספר, במקומות עבודה, במתנ"סים ובמשרדי ממשלה וכו‘. 

מהות חג החנוכה:
את חנוכה חוגגים שמונה ימים החל מכ"ה בכסלו. החג מציין את מרד החשמונאים ואת ניצחונם על היוונים ועל המתייוונים ומסמל את טיהור המקדש וחנוכת המזבח. החג נקבע לאות הודיה ושמחה על חידוש עבודת הקודש בבית המקדש. חנוכה הוא חג דתי ולאומי כאחד משום שבזכות גבורת החשמונאים חודשה הריבונות היהודית בירושלים והתאפשרה חנוכת המזבח. בעת החדשה אימצה התנועה הציונית את ההיבט הלאומי של החג. חג החנוכה הפך לסמל לגבורה יהודית וליכולתו של העם היהודי לנצח את אויביו, למגר את ההתבוללות ולחדש את הריבונות על ארץ ישראל. החג, שאינו נזכר במקרא, הוא האחרון בחגים המסורתיים שמצוין בלוח השנה היהודי.

השמות השונים של חג החנוכה: מקורות ופרשנויות
חג החנוכה מקור השם חנוכה מחנוכת המזבח. הסבר נוסף מדבר על ‘חנו כ"ה‘: בכ"ה בכסלו חנו ישראל מאויביהם.
חג האורים ההיסטוריון יוסף בן מתתיהו (יוספוס פלביוס) מכנה כך את חג החנוכה בספר ‘קדמוניות היהודים‘. שֵם זה מבטא גם את מצוות הדלקת נרות חנוכה. סמלים רבים נקשרו בחג האורים, מרבים להשתמש בו בנרות ובלפידים ולשיר שירים על אור וחושך. 

מנהגי חג החנוכה

תפילות:
בכל אחד מימי החנוכה קוראים בבית הכנסת "הלל", כמו בראש חודש ובשלושת הרגלים. בנוסף, בכל אחת מתפילות העמידה ובכל עת שאומרים את ברכת המזון מוסיפים את תפילת "על הניסים".

דמי חנוכה:
דמי חנוכה היו במקורם מנהג חינוכי שנועד לחנך את הילדים לתת מעשר מכספם לצדקה. יש אומרים שהמנהג התפתח גם בגלל הקרבה של חנוכה לחג המולד והרצון לתת לילדים היהודים בגולה מתנות כפי שקיבלו הילדים הנוצרים.

הדלקת נרות:
המצווה הנהוגה ביותר בחג החנוכה היא הדלקת נרות. מדליקים נר אחד ביום הראשון עד לשמונה ביום האחרון. על פי בית שמאי מתחילים בשמונה נרות ויורדים בהדרגה. ואולם ההלכה נפסקה לפי בית הלל. הדלקת הנרות מלווה בברכות ובדרך כלל גם בשירי חנוכה.

מאכלי החג:
כדי להעלות על נס את נס פך השמן אוכלים בחנוכה לפחות שני מאכלים העשויים שמן, סופגניות ולביבות. אפשר למצוא סופגניות מיוחדות שלהן ציפויים ומילויים – אבל נראה שהרוב אוהבים סופגנייה עם ריבת תות חמה.

סביבונים:
הסביבון הוא משחק ילדים. בישראל כתובות על הסביבון ארבע אותיות נ‘, ג‘, ה‘ ו-פ‘, המציינות את המילים "נס גדול היה פה". מחוץ לישראל כתובות על הסביבון האותיות נ‘, ג‘, ה‘, ו-ש‘, המציינות את המילים "נס גדול היה שם".


באדיבות אתר משרד החינוך

דבר העורכת- סיפור נס פך השמן: כאשר נכבשה ירושלים על ידי המכבים, הם רצו לחדש את עבודות בית המקדש השני. הדלקת המנורה הייתה חלק מעבודות אלה. נותר רק פך שמן אחד קטן ובו כמות של שמן זית טהור שהספיקה ליום אחד בלבד. הכנת שמן חדש לקחה 8 ימים. למרבה הפליאה הספיקה כמות זו של שמן כדי להדליק את המנורה 8 ימים! בשל כך בחנוכה מדליקים 8 נרות ב-8 ימים במקום 7 הנרות של המנורה.


לצפייה בגלריות התמונות של חנוכה יש לגלול למטה...

באנו חושך לגרש... החנוכייה דולקת על האסם, חנוכה 2017

כניסה לאתר קהילה