מוזיאון בית אורי ורמי נחושתן

(27/02/2020 14:57)

מאת אלה תמיר עציוני

מוזיאון בית אורי ורמי נחושתן הוקם ביוני 1958 ביוזמתם של מאיר ורעיה נחושתן ז"ל לזכר שני בניהם שנספו בנסיבות טרגיות בעודם נערים.

 

אורי- נהרג במלחמת השחרור בקרב לשחרור העיר לוד, בהיותו בן 17.

 

רמי- מת מהכשת נחש כאשר שהה עם בני כיתתו בקיבוץ יראון שבגליל במסגרת פעילות להגשת עזרה לקיבוץ. גם הוא היה בן 17 בלבד במותו.

 

שניהם ניחנו בכישרון גדול לציור, הקמת המוזיאון בקיבוץ על שמם מנציחה את זכרם בדרך ייחודית.

 

מאיר ז"ל עסק ביציקת נחושת וברזל, בשל עיסוקו היה בקשר עם אמנים בארץ ובחו"ל, שסייעו להקמת המוזיאון ביצירות אמנות ובתרומות.

 

בתחילה היה זה מבנה צנוע בעל אגף אחד, עם השנים התפתח המוזיאון ונוספו לו אגפים לתצוגת תערוכות מתחלפות בנוסף לתצוגת הקבע ובה עבודותיהם של האחים אורי ורמי נחושתן ז"ל. 
ב-1971 הושלם האגף השני- הגדול, ב-1986 נוסף האגף השלישי בצמוד לראשון וב-2009 נבנה אגף רביעי הכולל משרד ומבואה.

בסוף שנות ה-60  בצמוד למוזיאון, נבנה המועדון לחבר כחלק אינטגרלי ממנו ועד היום משתמשים בו להתכנסויות ואירועי תרבות שונים שהם חלק מפעילות המוזיאון השוטפת בנוסף לפעילויות הנערכות בו ללא קשר לאלה של המוזיאון.

 

בשנת 1989 לקחה על עצמה רות שדמון, חברת אשדות, את ניהול המוזיאון ופעלה ללא ליאות כדי להפוך את בית אורי ורמי נחושתן למוסד שהוא היום- מוזיאון לאמנות מהדרגה הראשונה ובית לתרבות חי ופעיל, בעל חשיבות והכרה ציבורית, בעמק הירדן ובקהילת האמנות הישראלית.

 

ב-2017, לאחר 28 שנות ניהול ואוצרות המוזיאון, העבירה רותי את המושכות למחליפתה, סמדר קרן, היא מנהלת ואוצרת המוזיאון כיום.

 

בית אורי ורמי נחושתן הינו מוזיאון לאמנות חזותית עכשווית ומתקיימות בו תערוכות המתחלפות אחת לכמה חודשים, פעילויות לילדים ונוער ואירועי תרבות בתחומי האמנות השונים. 

בנימה אישית- 

זכורים לי היטב הביקורים במוזיאון כילדה צעירה- אם במסגרת גן הילדים או במסגרת בית הספר היסודי בפעילות יצירתית עם המורה לאמנות. 

החלל המהדהד באולם הגדול הותיר בי רושם גדול. יצירות האמנות השונות והמשונות עוררו את דמיונם של הילדים.
זכור לי במיוחד לטובה מאיר נחושתן ז"ל שתמיד קיבל אותנו בחום ומאור פנים.

תמונות מצורפות להודעה זו:

אנא המתינו טוען לוח אירועים....

טל: 04-6757719 |  אימייל: ella.ariel@gmail.com